KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 9379562
*
nr 937 9562
Dénes Perger
(1934-2015), Sverige
Akvarell, Dénes Perger (f. 1934), Tyska brinken, signerad, -84, 33x23
Dénes Perger, svensk bildkonstnär född 1934 i Léva, Ungern, död 2015 i Stockholm.
Följerätt
Utrop:
300 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 26 januari 2015
kl 18:19:58
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
3/1 13:47:21
1
100 kr
8/1 22:40:21
2
200 kr
25/1 10:20:44
3
600 kr
25/1 14:39:41
4
300 kr
25/1 14:39:41
3
350 kr (Budbetjänt)
25/1 17:05:12
5
600 kr
25/1 17:05:12
3
600 kr (Budbetjänt)
26/1 16:54:46
6
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Tema
26 jan
Stockholmsmotiv
Till denna auktion har vi samlat konst - oljemålningar och grafik - med motiv från Stockholm; vaxholmsbåtar, södermotiv och bubblande cityliv.
Läs mer om Stockholmsmotiv
- Konstnär/Designer
Dénes Perger
Dénes Perger, svensk bildkonstnär född 1934 i Léva, Ungern, död 2015 i Stockholm.
Läs mer om Dénes Perger
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller denes perger dénes perger gamla stan stockholm stockholmiana stockholmsmotiv svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tyska brinken vattenfärg
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:01
-
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06
-
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06
-
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:25
-
4101 Blandteknik
3 st, Dan Nygårds (f. 1943), Sverige. Signerade, y..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:49
-
5014 Pastell
Oidentifierad konstnär. Signerad, Spanjorska, 68x4..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:49
*
Dénes Perger
Dénes Perger, svensk bildkonstnär född 1934 i Léva, Ungern, död 2015 i Stockholm.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Stockholmsmotiv
Läs mer om Dénes Perger
nr 937 9562
Dénes Perger
(1934-2015), Sverige
Akvarell, Dénes Perger (f. 1934), Tyska brinken, signerad, -84, 33x23
Dénes Perger, svensk bildkonstnär född 1934 i Léva, Ungern, död 2015 i Stockholm.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 300 kr |
Såld: | 700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 26 januari 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
3/1 13:47:21 | 1 | 100 kr |
8/1 22:40:21 | 2 | 200 kr |
25/1 10:20:44 | 3 | 600 kr |
25/1 14:39:41 | 4 | 300 kr |
25/1 14:39:41 | 3 | 350 kr (Budbetjänt) |
25/1 17:05:12 | 5 | 600 kr |
25/1 17:05:12 | 3 | 600 kr (Budbetjänt) |
26/1 16:54:46 | 6 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Tema
26 jan
Stockholmsmotiv
Till denna auktion har vi samlat konst - oljemÃ¥lningar och grafik - med motiv frÃ¥n Stockholm; vaxholmsbÃ¥tar, södermotiv och bubblande cityliv.Läs mer om Stockholmsmotiv
- Konstnär/Designer
Dénes Perger
Dénes Perger, svensk bildkonstnär född 1934 i Léva, Ungern, död 2015 i Stockholm.Läs mer om Dénes Perger
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller denes perger dénes perger gamla stan stockholm stockholmiana stockholmsmotiv svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tyska brinken vattenfärg
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:01 -
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06 -
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06
-
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:25 -
4101 Blandteknik
3 st, Dan Nygårds (f. 1943), Sverige. Signerade, y..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:49 -
5014 Pastell
Oidentifierad konstnär. Signerad, Spanjorska, 68x4..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:49